Co powinniśmy wiedzieć o badaniach rentgenowskich?

Co powinniśmy wiedzieć o badaniach rentgenowskich?

Badania radiologiczne, nazywamy bardzo często potocznie prześwietleniami, jest to rodzaj nieinwazyjnego badania obrazowego, pozwalającego nam na wykrycie nieprawidłowości w budowie badanego narządu. Głównie stosuje się go w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno-stawowego.

Zdjęcia RTG, to jedno z najpopularniejszych i szeroko dostępnych badań obrazowych, które za pomocą promieniowania rentgenowskiego prześwietla daną część ciała.  W badaniu wykorzystuje się różnicę w pochłonięciu, czyli absorpcji promieniowania jonizującego przez różne tkanki ciała. Dzięki temu zjawisku fizycznemu na specjalnej kliszy otrzymuje się obraz, na którym kość jest jaśniejsza, a tkanka miękka słabej widoczna.

Najczęstszymi zastosowaniami badań Rentgenowskich są:

  • Badanie radiologiczne kości – jest to bardzo popularne badanie ze względu na możliwości wyraźnego uwidocznienia kości na kliszy.
  • RTG klatki piersiowej – badanie stosowane głównie w przypadku gruźlicy, zapalenia płuc lub zmian nowotworowych w obrębie klatki piersiowej. Dodatkowo przy tym badaniu ocenia się sylwetkę i wielkość serca.
  • Przeglądowe zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej – pozwala na ocenę całej jamy brzusznej. Badanie to stosuje się u pacjentów, skarżących się na niespecyficzne bóle brzucha.

Badanie za pomocą promieniowania jonizującego jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga zazwyczaj specjalnego przygotowania (przy niektórych badaniach należy być na czczo).  Po wejściu do gabinetu RTG, pacjent proszony jest o rozebranie się i przyjecie odpowiedniej pozycji dzięki której uwidocznimy dany fragment ciała. Technik elektroradiolog obsługuje aparaturę  z poziomu nastawni. W zależności od protokołu badania pacjent może zostać poproszony o chwilowe wstrzymanie oddechu. Zdjęcie wraz z opisem można odebrać po trzech dniach roboczych od wykonanego badania. Z wynikiem pacjent powinien się udać do lekarza który kierował go na badanie.

Skierowanie na badanie RTG może wystawić lekarz ortopeda podczas porady ortopedycznej.

W przychodni JKmed pacjent podczas wizyty ma możliwość natychmiastowego wykonania badania RTG na miejscu, kierując się ze skierowaniem do pracowni RTG i następnie powracając do gabinetu lekarskiego na dalszą część konsultacji. Ortopeda mając najbardziej aktualne zdjęcie kości może zlecić dalsze czynności np. założenie lub zdjęcie gipsu.

Czy badanie radiologiczne są bezpieczne?

Dawka promieniowania jonizującego, jaką pacjent otrzymuje podczas badania nie jest szkodliwa dla zdrowia. Mimo to zaleca się ochronę narządów rozrodczych, czyli jąder u mężczyzn i jajników u kobiet. Badań radiologicznych powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż promieniowanie może niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód.

Pamiętaj!

Udając się na badanie RTG musisz posiadać skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty. Do badań radiologicznych stosuje się promieniowanie jonizującuję, dlatego pacjent nie może sam decydować o konieczności jego wykonania. Dotyczy to tak samo badań refundowanych jak i odpłatnych. Lekarz widząc wskazania do badania wystawia pacjentowi skierowanie, uzasadniając podjętą decyzje.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia bez skierowania może być wykonane tylko badanie przeprowadzane w tamach badań przesiewowych, densytometrii kostnej wykonywanej aparatami przeznaczonymi wyłącznie do tego celu lub dla celów stomatologicznych (z wyjątkiem badań pantomograficznych i cefalometrycznych) oraz w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

Call Now Button