Kiedy wybrać się do dietetyka?

Współpraca z dietetykiem zazwyczaj jednoznacznie kojarzy się z potrzebą schudnięcia lub ewentualnie przytycia. Czy w takim razie dietetyk zajmuje się tylko kontrolą wagi? Otóż nic bardziej mylnego. Owszem, znakomita większość Pacjentów gabinetów dietetycznych, to osoby chcące obniżyć masę ciała, ale są również takie, które posiadają prawidłową wagę, ale mimo to potrzebują fachowej pomocy w zakresie żywienia.

W dzisiejszych czasach żyje się szybko, oczekuje się szybkich rozwiązań, dotyczy to również zdrowia. Chcielibyśmy dostać tabletkę na wszystkie dolegliwości, tymczasem w wielu przypadkach, warto szukać lepszych rozwiązań i zastanowić się nad doborem właściwiej diety. 

Sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu oraz leczeniu wielu schorzeń. Mówimy wówczas o chorobach dietozależnych, wśród których wymienić można te bardziej  np. cukrzyca i mniej oczywiste jak np. dna moczanowa. Dobrze byłoby w tym momencie wspomnieć również o rozmaitych dolegliwościach, które można znacząco złagodzić poprzez zmianę odżywiania – refluks, zgaga, zaparcia, wzdęcia. 

Dietetyk poznając swojego Pacjenta oprócz analizy nawyków żywieniowych, interpretuje również wyniki badań i na ich podstawie układa indywidualny jadłospis. Najczęstszą nieprawidłowością jest podwyższony cholesterol i właśnie w tym momencie warto zmienić nawyki żywieniowe, najlepiej z pomocą dietetyka, zanim potrzebne będzie leczenie. 

W ostatnim czasie również częstym problemem są alergie i nietolerancje pokarmowe. Trzeba wówczas zastosować dietę eliminacyjną, której skomponowanie przez osobę nie mającą specjalistycznej wiedzy, może sprawić dużo problemu. W związku z tym, warto również w tym przypadku wybrać się na konsultację do dietetyka, który odpowiednio zbilansuje jadłospis z wykluczeniem konkretnych produktów.

Podsumowując dietetyk nie zajmuje się tylko i wyłącznie odchudzaniem swoich Pacjentów, ale przede wszystkim skupia się na poprawie ich zdrowia i samopoczucia.

Autor: Magdalena Sadowska – Dietetyk
Więcej informacji i kontakt bezpośredni: www.magdadietetyk.pl
Call Now Button