Migrena

Migrena

Migrena uważana jako jeden z najcięższych rodzajów bólów głowy. Mimo dużego odsetku ludzi skarżących się na bóle migrenowe, szacuje się, że z migreną zmagać się może nawet 15 procent populacji.

Przyczyny migreny

Mimo wielu badań do dziś nie udało się ustalić jednoznacznie, jakie są przycyzny migreny. Uważa się, że patogeneza migreny jest wieloczynnikowa. Wpływ mogą mieć zarówno geny, jak i czynniki środowiskowe. Potwierdzeniem tezy, że uwarunkowania genetyczne mogą stanowić przyczyny migreny jest fakt, że w 2/3 przypadków problem ten występuję rodzinnie.

Pomimo braku dokładnych przyczyn migreny, poznaliśmy już czynniki ją wyzwalające, które mogą nas  zdziwić a są to:

  • hormony płciowe – dużo częściej migrena występuję u kobiet i jest związana z miesiączką czy menopauzą
  • przmęczenie – silny stres czy niedostateczna lub nadmierna ilość snu mogą poważnie zwiększyć ryzyko napadu migrenowego
  • pokarmy wysoce przetworzone produkty i produkty wysoce solone
  • alkohol oraz picie napojów zawierajacych duże ilości kofeiny
  • zmiany atmosferyczne takie jak np. gwałtowna zmiana ciśnienia atmosferycznego
  • wysiłek fizyczny

Leczenie migreny

Wyróżniamy dwojakie sposoby leczenia migreny: leczeni dorażne i leczenie profilaktyczne. Doraźne polega na przyjmowaniu leków w celu doprowadzeni do ustąpienia bólu w czasie ataku migreny. W tym przypadku pacjentowi zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz preparaty z grupy trytanów.  W leczeniu profilaktycznym chcemy zapobiec kolejnemu napadowi bólu. Stosujemy wtedy inne niż doraźnie leki, takie jak np. Propanolol, kwas walproinowy czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Oprócz leczenia farmakologicznego, u pacjentów z migrenowymi bólami głowy coraz częściej podejmuje się alternatywne formy terpaii. Przykładem takich terapii może być m.in. akupunktura, i biofeedback. Przezczaszkowa stymulacja mózgu czy nawet leczenie chirurgiczne.

 

Ciekawostka

Migrena znana jest od 250 tysięcy lat a więc wszystkie pokolenia współczesnego człowieka w tym okresie przeżywały dolegliwości związane z tą chorobą. Migrena była zmorą Juliusza Cezara, św. Pawła, Beethovena oraz filozofów Kanta i Freuda. Wówczas środowiska medyczne jak i społeczeństwo niewiele wiedziało na temat migreny i jej sposobach zwalczania. Specjalistyczna klinika chorób migrenowych została utworzona dopiero 1970 roku w Londynie.

Call Now Button