Nadciśnienie w młodym wieku

Lekarz Rodzinny Wejherowo

Nadciśnienie w młodym wieku

Jesteś młody, w kwiecie wieku, uważasz że nadciśnienie na pewno Cię nie dotyczy? Niestety, coraz częściej możemy usłyszeć o nadciśnieniu że nie jest jedynie chorobą ludzi starszych i w średnim wieku. Na nadciśnienie tętnicze cierpi co piąty Amerykanin w wieku 24-32 lat jak wykazały najnowesze badanie opublikowane przez “Epidemiology”.

 

Wiek a ryzyko

National Health and Nutrition Examination Survey do niedawna raportował, że ludzie młodzi nie muszą bać się nadciśnienia, ponieważ w ich wieku jest to rzadkością i występuje ono jedynie u 4 na 100 dwudziestolatków.

Najnowsze badania specjalistów z University of North Carolina w Chapel Hill zaprzeczają poprzednim raportom. Z badania jakie przeprowadzono na 14 tys. osobach uczestniczących w wieloletnich obserwacjach wynika, że na nadciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) choruje prawie jedna piąta osób w wieku 24-34 lat.

 

Brak świadomości

Nadciśnienie powoduje chorobę wieńcową, niewydolność serca, a także udar mózgu i niewydolność nerek, do których może już dojść w młodym wieku. Niestety wielu młodych ludzi z podwyższonym ciśnieniem krwi nie zdaje sobie nawet z tego sprawy.

 

Winny styl życia

Wzrost zachorowań na nadciśnienie tętnicze młodszej części populacji wpłynie na to, że wcześniej niż ich poprzednie pokolenie zapadają na choroby serca i cukrzycę. Powodem takiej sytuacji jest niezdrowy styl życia. Otyłość, nadwaga, brak aktywności w ciągu dnia, spożywanie alkoholu, picie napojów energetycznych czy palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasz układ krwionośny, co jest związane z nadciśnieniem.

Leczeniem nadciśnienia tętniczego zajmuje się internista jak również hipertensjolog, który jest właściwym specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem tego schorzenia. Pamiętajmy zatem, należy regularnie sprawdzać swoje ciśnienie tętnicze bez względu na nasz wiek, a przy niepokojących wynikach udać się do lekarza specjalisty.

Call Now Button