Osteoporoza

Osteoporoza

Zrzeszotnienie kości czyli inaczej osteoporoza, to choroba w której przebieg prowadzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego znacznie zwiększa się występowanie złamań. Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. WHO informuje że w Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania. A można temu skutecznie zapobiec pilnując by w codziennej diecie znalazła się odpowiednia ilość białka, witaminy D i wapnia.

Głównie na zrzeszotnienie kości podatne są kobiety, w szóstej dekadzie życia. Na jednego chorego mężczyznę przypada 5-6 kobiet, po 70 roku życia  ta proporcja wynosi 2:1. W krajach rozwiniętych najczęstszą przyczynę śmierci powodują powikłania po tej chorobie. Złamania kości spowodowane osteoporozą, powodują nie tylko duży ból – w następstwie złamania dochodzi do zaniku mięśni, podwyższonego ryzyka zakażenia, odleżyn czy zatoru płuc.

Objawy

Niestety dużym problem w diagnozowaniu osteoporozy jest brak typowych wczesnych objawów. O chorobie dowiadujemy się zazwyczaj podczas złamań, które świadczą o zaawansowaniu choroby. Powodem tych złamań jest niewielki uraz, upadek z wysokości własnego ciała lub tak jak jest  w 60% złamań kręgosłupa, które są spowodowane osteoporozą bez żadnego urazu.

Często obserwuje się zmniejszenie wzrostu, zaokrąglenie pleców spowodowane kompresyjnymi złamaniami kręgów. Powodem do niepokoju mogą być także znaczne wahania masy ciała, szczególnie szybki spadek.

Zapobieganie

Jest wiele sposobów zapobiegania lub zmniejszania dolegliwości związanych z osteoporozą. Przede wszystkim powinniśmy dostarczać organizmowi sole wapnia, fosforu i magnezu, witaminę D3. Szczególnie trzeba dbać o odżywianie i suplementację kiedy mamy potwierdzone zespoły złego wchłaniania, oraz w okresie kiedy organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na sole mineralne. Ponadto powinniśmy wyeliminować ze swojego stylu życia podwyższone czynniki ryzyka zrzeszotnienia kości. Takimi ryzykami jest nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy też odstawienie lub zmiana dawek wielu leków. Osoby starsze, które są najbardziej podatne na osteoporozę powinny zapobiegać upadkom, złamaniom i wtórnym unieruchomieniom. Kobiety by zapobiec chorobie powinny zastosować korekcję zaburzeń hormonalnych w okresie przed- i pomenopauzalnym.

Ciekawostka

Kobiety podczas menopauzy mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Powodem tego jest obniżenie poziomu kobiecego hormonu – estrogenu. Estrogen jest odpowiedzialny m.in. za tworzenie tkanki kostnej, co prowadzi do osteoporozy.

 

Call Now Button