Reumatoidalne zapalenia stawów

JKmed Medycyna Rodzinna Wejherowo Lekarze rodzinni

Trudności w poruszaniu się, sztywnienie kończyn, problemy z wysiłkiem fizycznym to główne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. RZS definiuje się jako przewlekłą chorobę tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Ciężko jest ustalić dokładną przyczynne choroby, w dużej mierze ryzyko wystąpienia powiązane jest z czynnikami genetycznymi.

 

Objawy RZS

W wyniku trwającego stanu zapalnego dłonie chorego na reumatoidalne zapalenie stawów stają się tkliwe i bolesne na ucisk, ból i obrzęk umożliwiają ruchomość stawów. Zaczynają się pojawiać przykurcze stawów, przy czym mięśnie zanikają. Zaawansowana postać choroby doprowadza do uszkodzenia struktur stawowych i nieodwracalnego kalectwa. Objawy wyżej wymienione najczęściej dotyczą stawów śródręczno-palcowych i międzypaliczkowych bliższych.

W zależności od zajęcia przez chorobę stawu wyróżniamy:

– stawy dłoni, problemy z rozprostowaniem palców dłoni

– stawy nadgarstków, drętwienie i mrowienie palców,niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść

– staw barkowy, problem z podnoszeniem i krążeniem ramion

– staw kolanowy, pojawienie się torbieli Bakera, czyli zbiornika zawierającego płyn zapalny

– zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego, bolesność karku, twarzy i uszu, zaburzenia widzenia, zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Według danych epidemiologicznych, kobiety chorują na RZS trzykrotnie częściej od mężczyzn, a większość zachorowań następuje w czwartej i piątej dekadzie życia.

 

Diagnostyka reumatoidalnego zapalenia stawów

Lekarz rodziny podejrzewając RZS, podczas skarżenia się pacjenta na początkowe objawy choroby takie jak bóle drobnych stawów, sztywność poranna, osłabienie i stan podgorączkowy może zlecić:

– badania labolatoryjne, które wykryją odchylenia od norm specyficzne dla RZS

– badanie płynu stawowego i potwierdzenie odczynu zapalnego

– badanie obrazowe, RTG i Usg, pozwalające na wykrycie zmian zapalnych i destrukcyjnych stawów.

 

Leczenie RZS

Po potwierdzeniu reumatologicznego zapalanie stawów, leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej przez lekarza specjalistę reumatologa. Celem leczenia jest remisja kliniczna, czyli poprawienie stanu chorego lub przynajmniej zmniejszenie aktywności choroby. Leczenie głównie polega na przyjmowaniu leków farmakologicznych, przy ciężkich przypadkach możliwe są zabiegi chirurgiczne. Ważną rolę w leczeniu RZS  ma rehabilitacja oraz wsparcie psychologiczne.

 

Call Now Button