Świerzb

ŚWIERZB

Świerzbowiec ludzki, jest pasożytem który wywołuje świerz czyli chorobę skóry, której objawem jest trudny do opanowani świąd skóry.  Dodatkowym objawem jest charakterystyczna wysypka. Niestety mimo ogólnej opini świerzb nie jest tylko skutkiem brudu, można się nim zarazić nawet mieszkając w czystych warunkach i dbając o higiene osobistą.

PRZYCZYNY

Świerzb wywołuje świerzbowiec ludzki – bardzo mały pasożyt wręcz nie możliwy do dostrzeżenia gołym okiem.  Doskonale widoczne i odczuwalne są natomiast skutki odziaływania świerzboców pod postacią nieznośnego swędzenia skóry. Zagnieżdzają się w naskórku skóry, tworząc system kanalików i jamek gdzie samice składają jaja. Z jajek wylęgają się larwy, drążące  w naskórku kanaliki i jamki. Pasożyty te lubują się w ukrytych i ciepłych miejscach. Najczęściej bytują między palcami, w okolicach narządów rodnych, pępka, pod piersiami i na linii pasa.

OBJAWY

Pasożyty w miejscu bytowania pozostawiają swoje odchody wywołujące silną reakacje alergiczną pod postacią najczęsciej swędzącej wysypki pojawiającej się po 3-4 tygodniach od przedostania się na ciało pasożyta. Odruchem warunkowym każdego zarażonego jest przymusowe drapanie. Oprócz grudkowo-pęcherzykowatej wysypki na skórze występują charakterystyczne linie po drapaniu zwane przeczosami. Najczęsciej ataki świądu odczuwamy w czasie snu, po kąpieli lub powrocie do domu z chłodnego dworu. Powodem jest pobudzenie żyjących na skórze pasożytów pod wpływem ciepła.

LECZENIE

W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów, należy nie zwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ono na smarowaniu całego ciała preparatami z permetryną, maścią siarkową lub środkami zawierajacymi lindan. Na zmniejszenie świądu stosuje się leki przecihistaminowe oraz kalaminę.

Pamiętaj!

Ze świerzbem nie walcz w pojedynkę. Jeśli zostałeś zarażony, prędzej czy póżniej dosięgnie to twoich bliskich. Na 2-3 dni przed rozpoczęciem terapi upierz wszytskie ubrania i pościel w wysokiej temperaturze. Warto też dokładniej umyć wszystko czego używasz w domu.  Szczególnie nie zapominąjąc o zabawkach dla dzieci.

Call Now Button