Udar mózgu

Udar mózgu

Jednym z najbardziej niebezpiecznych stanów zagrożenia życia jest udar mózgu. Jeśli uda Ci się rozpoznać pierwsze objawy udaru, możesz uratować komuś życie. Przy udarze krwotocznym czy udarze niedokrwiennym liczy się każda chwila, dlatego ogólna wiedza społeczeństwa na temat objawów udarów jest bardzo ważna.

Udar mózgu to miejscowe i nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Polska jest krajem gdzie z powodu udaru mózgu umiera ok. 70 tys. osób rocznie, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Spośród osób którym udaje się przeżyć ostrą faze udaru, 20% wymaga stałej opieki drugiej osoby, 30 % pomocy tylko w niektórych codziennych czynnościach, a 50% pacjentów po przebytytm udarze wraca niemal do pełnej sprawności i jest samodzielna.

Udar niedokrwienny
Inaczej zwany zawałem mózgu. Przycyzną tego zjawiska jest niedokrwiennie, czyli nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Do tego typu udaru dochodzi, gdy skrzep krwii lub blaszka miażdzycowa zatka wnętrze naczynia doprowadzającego krew do mózgu.

Udar krwotoczny
Inaczej zwana wylewem krwi do mózgu. Uszkodzone naczynia krwionośne ulewają krew bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni znajdujacej się pomiedzy mózgiem a czaszką. Krew wydostana z naczyń całkowicie niszczy tkanki, z którymi się styka.

Objawy udaru mózgu
– nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała
– wykrzywienie twrazy po jednej stronie, szczególnie widoczny jest opuszczony kącik ust
– nagłe osłabienie kończyn jednej połowy ciała – niedowład połowiczny

Udar mózgu może pojawić się nagle lub wpierw mogą wystąpić objawy ostrzegawcze takie jak:
– nagłe zaburzenia mowy
– nagłe zaburzenia widzenia
-nagłe zawroty głowy
-niepewny chód (jak u pijanego)

Leczenie
W przypadku udaru krowtocznego jest bardzo mało metod skutecznego leczenia, w przypadku udaru niedokrwiennego jest bardzo duża szansa na wyleczenie, o ile pacjent trafi odpowiednio szybko do szpitala.
W przypadku udaru niedokrwiennego mózgu podaje się lek, rozpuszczajacy skrzepline. W przypadku szybkiej interwencji lecznicznej pacjent otrzymuje bardzo duże szanse na odzyskanie formy.

Chory zazwyczaj leży około 3 tygodnie w szpitalu. To czas, który decyduje o przyszłosci, czyli sprawności intelektualnej i fizycznej. Jest to okres w którym regenracja przebiega naszybciej. Póżniej wszytskie zmiany cofają się dużo wolniej. Rehabilitacja po udarze rozpoczyna się już w dniu przyjęcia chorego do szpitala I jest dalej kontynuowana w oddziale rehabilitacyjnym, w przychodni lub jeśli zachodzi taka koniecznośc w domu chorego. Rehabilityacja jest szansą dla wielu pacjentów doktniętych udarem na powrót do normalnego aktywnego życia.

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE

Call Now Button