Wizyta u ortopedy – stawy skokowe

Praktycznie każdy z nas doznał kiedyś urazu stawu skokowego. W jego wyniku pojawia się ból, obrzęk, usztywnienie i osłabienie stopy. Nawet po całkowitym wyleczeniu staw skokowy może być bardziej podatny na kolejne urazy. By temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie leczenie i rehabilitacja. Wpis przedstawi najczęściej spotykane problemy zdrowotne ze stawami skokowymi. 

Jak zbudowane są stawy skokowe?

Staw skokowy to mocny, elastyczny staw, dźwigający cały ciężar ciała podczas chodzenia. Jest utworzony przez kości podudzia (kość piszczelowa, kość strzałkowa) i kości górnej części stopy (kość skokowa). Końce kości pokryte są gładką chrząstką. To zapewnia płynne i swobodne poruszanie się. Staw skokowy jest stabilizowany przez liczne więzadła, mięśnie oraz ścięgna. Mięśnie, kurcząc się, powodują ruchy podudzia i stawu skokowego. Więzadła łączą kości między sobą natomiast ścięgna, takie jak ścięgno Achillesa, przyczepiają mięśnie do kości.

Co mogę zrobić przed wizytą u lekarza?

W pierwszym etapie pojawienia się problemów ze stawami skokowymi należy dążyć do zmniejszenia bólu i obrzęku. Podstawowe postępowanie przy prawie wszystkich kontuzjach składa się z czterech elementów:

  • Odpoczynek: Staraj się oszczędzać staw skokowy, na ile to możliwe. Zapobiega to dalszym urazom i ułatwia gojenie. Możesz poprosić kogoś o oparcie po stronie urazu lub używać kul, aby łatwiej utrzymać równowagę podczas chodzenia.
  • Zimny okład: Stosuj zimne okłady, aby zmniejszyć obrzęki ból. Połóż okład z lodu owiniętego w cienką tkanine na uszkodzony staw skokowy. Pozostaw go na 20 minut i powtarzaj te czynność co 2 godziny przez pierwsze 48 godzin po urazie.
  • Ucisk: Aby zmniejszyć obrzęk i zapewnić wsparcie, owiń staw skokowy niezbyt mocno elastycznym bandażem i noś go prz 18 do 24 godzin. Zacznij od owinięcia bandażem stopy 2 – 3 raz, a potem okręcaj bandaż po łuku, od stopy, przez kostkę boczną (zewnętrzną), ściegno Achillesa, kostkę przyśrodkową (wewnętrzną) i znów na stopę (opatrunek ósemkowy). Jeżeli stopa zacznie drętwieć, zmieni kolor lub stanie się zimna w dotyku, zdejmij bandaż i owiń go luźniej.
  • Uniesienie kończyny: Unieś nogę, aby kostka znajdowała się powyżej poziomu serca. To pozwoli zmniejszyć obrzęk i ból. Kiedy to możliwe, kładź się ze stopą uniesioną wyżej.

W gabinecie lekarskim

Podczas pierwszej wizyty lekarz może zapytać Cię o przebyte choroby i urazy oraz poprosić o opisanie, w jakich sytuacjach występuje ból i jakie jest jego nasilenie. Ważna będzie też informacja o tym, jak doszło do kontuzji.

Lekarz zbada staw skokowy i sprawdzi, czy pewne ruchy lub pozycje wywołują bądź nasilają objawy. Badanie to może być nieprzyjemne, ale pomoże lekarzowi określić przyczynę problemu. Może też zlecić wykonanie zdjęcia RTG, aby zobaczyć czy kości nie są złamane. W przypadku skomplikowanych złamań, mogą być konieczne inne badania obrazowe, na przykład tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). Po postawieniu diagnozy będzie możliwe zaplanowanie dalszego leczenia.

Potrzebujesz porady ortopedy? Zaufaj naszym specjalistom.

Potrzebujesz porady ortopedy? Zaufaj naszym specjalistom.
Wizyta NFZ
e-rejestracja
Zadzwoń
58 572 55 00
Napisz
rejestracja@jkmed.pl

Rodzaje złamań w obrębie stawu skokowego

  • Złamanie bez przemieszczenia

W tego typu złamaniach położenie kości tworzących staw skokowy pozostaje niezmienione mimo pęknięcia kości. Podczas leczenia zaleca się noszenie opatrunku gipsowego lub ortezy przez 4 do 8 tygodni, odpoczynek i oszczędzanie kończyny.

  • Złamanie z przemieszczeniem

Oznacza, że jedna lub więcej kości tworzących staw skokowy zmieniły położenie. W takim przypadku przed założeniem opatrunku gipsowego konieczne jest przywrócenie prawidłowego ustawienia odłamów kości. Czasami możliwe jest wykonanie nastawienia kości bez operacji. Często jednak konieczny jest zabieg operacyjny, aby uszkodzenie mogło się prawidłowo wygoić.

Call Now Button